Rozdiel medzi cestovaním a dovolenkou

Rozdiel medzi cestovaním a dovolenkou

Čo z vyššie uvedeného zažiješ na dovolenke a čo pri cestovaní ?  Môžeš cestovať, alebo ísť na dovolenku. Kde sú hranice medzi dovolenkárom a cestovateľom?
Niekto ide na dovolenku s úmyslom si oddýchnuť, ležať na pláži, popíjať svoj koktail a necháva sa obskakovať v rezorte. Iný zase ide do krajiny aby ju spoznal. Navštívi niekoľko miest, spozná lokálnych ľudí, ochutná ich jedlo a objavuje.
Niekomu stačí vypnúť a nasávať atmosféru kľudu a ničnerobenia. To je dovolenkár. Väčšinou sú to ľudia, ktorí pracujú od pondelka do piatku, od rána do večera a úmyslom ísť niekde mimo je vypnúť a oddychovať. Netreba nič plánovať- hotel, cestovka, rezort sa o všetko postará.

kudr
 
Vo svojej podstate sa dá oddych definovať aj aktívne a pre iní typ ľudí je oddychom práve cestovanie. Túlanie sa po krajine, spoznávanie nových kultúr, ľudí. Čím viac človek cestuje, tým viac spoznáva a obohacuje nie len seba, ale aj ostatných, ak im o tom rozpráva. Zisťuje, že ľudia sú všade iní a tým sa učí tolerancie, zbavuje sa predsudkov…A najväčšou výhodou cestovania sú zážitky, ktoré nikto nikdy nevezme.
Pri vylihovaní a smažení sa na pláži, toho asi toľko nezažiješ, aj keď určite prídeš z dovolenky viac opálený a oddýchnutý. Dovolenka nemá byť vzdelávacia, ale oddychová. Ten samotný pojem už evokuje slovo relax.
Cestovanie- ide o aktivitu, hobby, nadšenie a rozmanitosť.  Vyžaduje viac energie a aktivity, plánovanie. Výhoda, alebo  skôr nutnosť je ovládanie jazyka, pretože sa ľahko zorientuješ a prihovoríš, ak sa náhodou niekde stratíš. Tu zrelaxuje len ten, kto to považuje za svoju vášeň….aj keby mal zdolať Mount Everest.

foto
 
Všetko záleží od postoja a pohľadu človeka. A jedna osoba môže byť aj dovolenkár aj cestovateľ. Väčšina cestovateľov sa určite z času na čas rado nechá vyvaliť na pláž a nič nerobiť.
 A kde sa vidíš ty?