Taliansko v recesii uprostred pomalého eurozónu

Taliansko v recesii uprostred pomalého eurozónu

Taliansky premiér Giuseppe Conte uviedol, že kontrakcia bude pravdepodobne pokračovať do roku 2019. Medzitým údaje z EÚ ukázali, že hospodársky rast v eurozóne v 19 krajinách stále zaniká.
Rast v eurozóne zostal v poslednom štvrťroku 2018 na úrovni 0,2%, rovnako ako v predchádzajúcom štvrťroku av súlade s očakávaniami analytikov.
Číselné údaje vydané agentúrou Eurostatu ukázali, že v 28-člennej EÚ ako celku bol rast v štvrtom štvrťroku 0,3%.
Na rozdiel od Talianska sa niektoré ďalšie ekonomiky eurozóny rozšírili o viac ako sa očakávalo, pričom Francúzsko a Španielsko zaznamenali medziročné tempo rastu 0,3% a 0,7%.

brexit

Talianska štatistická kancelária povedala, že poľnohospodárstvo, lesníctvo, rybolov a priemysel prispeli k hospodárskemu poklesu, zatiaľ čo rast čistého vývozu nedokázal kompenzovať tieto poklesy.
Túžba vládnych strán zvýšiť výdavky na splnenie záväzkov pred volebnými kampaňami viedla k záveru s Európskou komisiou, ktorá tvrdila, že Taliansko bude príliš dlho požičiavať. Rím opäť zdôvodnil svoje plány a spor bol vyriešený.
Ale skutočnosť, že ekonomika sa ukázala byť ešte slabšia, je zlá správa pre verejné financie. Daňové príjmy budú zasiahnuté a budú mať tendenciu viesť k väčšej finančnej diere, ktorú treba vyplatiť.

Taliansko má najväčší štátny dlh v EÚ na viac ako 2,3 bilióna EUR (2,6 mld. USD, 2 mld. Je tiež štvrtým najväčším vládnym dlhom na svete.
Dlhové zaťaženie krajiny ako percento ročnej hospodárskej aktivity je na druhom mieste iba v Grécku v EÚ na 132%.
Minulý týždeň predseda Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi uviedol, že ekonomické údaje eurozóny boli slabšie, ako sa očakávalo, a zvýšili sa riziká pre rast.

brusel

Claus Vistesen, hlavný ekonóm eurozóny v spoločnosti Pantheon Macroeconomics, uviedol, že celkové čísla eurozóny "nevyzerajú pekne, ale vďaka tvrdým údajom a horrorovej show na finančnom trhu boli v 4. štvrťroku dobre telegrapované".
"Vskutku sa nám zdá, že trhy budú mať tendenciu pozerať sa na tieto hlavné čísla ako na dobré správy, naznačujú, že sa veci pravdepodobne v blízkej budúcnosti zhoršia – je to odvážny predpoklad, a že ECB bude dlhodobo udržiavať nízke sadzby. "