V čom spočíva efektívnosť proteínovej diéty?

V čom spočíva efektívnosť proteínovej diéty?

Pre niekoho je to otázka krásy, pre iného otázka fyzickej kondície a pre ďalšieho zasa otázka zdravia. Každopádne trendom sa nielen u mnohých žien, ale tiež u mužov stáva vybrať si ten správny jedálniček, ktorý by im pomohol schudnúť.

Funkčná diéta by však nemala spočívať v hladovke a v následnej vyčerpanosti. Ide skôr o to, ktoré živiny uprednostniť pred inými a ktoré je v rámci chudnutia efektívnejšie obmedziť.

Známa a už niekoľko rokov relatívne populárna je bielkovinova dieta, pričom jej hlavný princíp spočíva v príjme bielkovín (proteínov) a naopak v ráznejšom obmedzení cukrov (sacharidov). A sú to práve bielkoviny, čo udržiavajú organizmus zdravý aj napriek zníženému príjmu cukrov. V neposlednom rade udržiavajú takisto funkčný metabolizmus, čo je dôležitý základ pri efektívnom chudnutí.

  • Nejde tu teda tak ani o sledovanie príjmu kalórií ako skôr o to, koľko prijímame bielkovín, tukov a sacharidov.

žemle, obrus

Prečo je v rámci účinného chudnutia dôležité obmedziť sacharidy?

Tie sú hlavným zdrojom energie v našom tele. Tým pádom po nich naše telo siaha primárne. Ak má naše telo dostatok alebo dokonca nadbytok cukrov, tukové zásoby „necháva bokom“ a čerpá energiu z cukrov. To znamená, že tuky sa nespaľujú alebo sa spaľujú len pomaly a v minimálnom množstve.

Naopak ak sa príjem sacharidov minimalizuje, vaše telo už po pár dňoch naštartuje fázu známu ako ketóza, v ktorej začne čerpať energiu primárne z tukov, čím sa ich začne rýchlejšie a účinnejšie zbavovať.

proteínová strava

Proteíny naopak zohrávajú podstatný význam z niekoľkých dôvodov.

Sú energetickou zložkou pre zdravý metabolizmus, ale takisto dopomáhajú k zdravému vývinu a funkcii svalstva. Je to jedna zo živín, ktoré by mali predstavovať pravidelný príjem, konkrétnejšie na 1kg vašej hmotnosti by ste mali prijať asi 0,8 gramu proteínov denne. V rámci chudnutia majú okrem udržiavania svalstva a funkčného metabolizmu ďalší význam v tom, že vyvolávajú pocit sýtosti.